100 LET REPUBLIKY A SPORT

V roce 2018 slaví Česká republika 100. výročí založení samostatného státu. Významnou stopu v tomto českém století zanechal bezesporu i sport. Legendární sportovci jako Emil Zátopek, Věra Čáslavská, Jan Železný, Josef Masopust či Jaromír Jágr a také reprezentační týmy v řadě sportů proslavili náš národ po celém světě. Sport se také po celou dobu podílel na utváření zdraví a charakteru národa, a to díky propagaci zdravého životního stylu a hodnot se sportem spojených, jako jsou odhodlání, odvaha, svoboda, čestnost. A v neposlední řadě i národní hrdost - vždyť právě během špičkových sportovních klání lidé nejvíce projevují sounáležitost se svým státem.

Proto je rok 2018 mimořádným i pro český sport. Je pro nás příležitostí připomenout, jaké sportovní příběhy náš národ v posledním století provázely. Sportovní oslavy mají dva vrcholy - jednak vystoupení českých sportovců na Zimních olympijských hrách v Pchjongčchangu, jednak XVI. všesokolský slet 2018.

"Sokolské hnutí stálo u kolébky českého sportu, do jehož základů vložilo hodnoty jako je svoboda, demokracie, čestnost, láska k vlasti. Stejné hodnoty pak sokolové vtiskli nové republice, při jejímž zrodu hráli důležitou roli a za jejíž svobodu a demokracii přinesli tolik obětí. XVI. všesokolský slet 2018 nebude jen sportovním a kulturním svátkem, představujícím moderní a zdravý životní styl. Bude především vyjádřením mimořádného vztahu, který Sokol a jeho prostřednictvím celý sport už 100 let s republikou pojí," uvedla starostka České obce sokolské Hana Moučková.