„Atmosféra sletu je úžasná“, říká Hana Moučková

XVI. všesokolský slet se přehoupl do své druhé poloviny a před námi je jeho vyvrcholení – hromadná cvičení v Edenu, která se odehrají ve čtvrtek a v pátek. Jak dosavadní průběh hodnotí starostka České obce sokolské Hana Moučková?

Jak jste spokojena s dosavadním průběhem sletu?

Musím říci, že zatím jsem velmi spokojena – nadšena! Práce spousty obětavých organizátorů a dobrovolníků se skvěle zúročila a už několik dní si můžeme užívat skvělá vystoupení všeho druhu, který vždy nadchnou publikum. A to máme vrchol – hromadné skladby teprve před sebou!

Co vás zatím na sletu nejvíc zaujalo?

Nemůžu samozřejmě vybrat jeden pořad, to by bylo nespravedlivé vůči ostatním. Ale jednu věc bych vyzdvihla ráda – totiž úžasnou atmosféru, ve které se slet odehrává. Skutečného ducha sokolské pospolitosti, ze kterého by měli bratři  Tyrš a Fügner určitě radost. A ještě jednu věc nelze opomenout, a sice ohromnou radost, která je vidět na nejmladší sokolské generaci. To vše mě naplňuje optimismem do budoucna.

Jistě už jste se bavila i se zahraničními sokoly o tom, jak úvod letošního sletu hodnotí – co na ně udělalo největší dojem? A v čem vidí pamětníci rozdíly oproti minulým sletům?

Zahraniční sokolové jsou také nadšení, oceňovali zejména perfektní organizaci sletu a také sletového průvodu. Dokonce jsem slyšela ohlasy, že šlo o nejlépe organizovaný průvod, jaký někteří pamětníci zažili…

Mimochodem, sletový průvod patřil k jistě nejatraktivnějším součástem sletu. Jak jste si ho užila vy osobně?

Průvod se vydařil snad nejlépe, jak mohl – ideální počasí, spokojení sokolové všech generací, přihlížející Pražané i cizinci, velká odezva v médiích. Pro mě osobně to byla nádherná přehlídka sokolské energie a nadšení. Všimla jsem si mnoha „minivystoupení“ v průběhu průvodu, z nichž spousta byla neplánovaná, inspirovaná jen radostí z pohybu a sounáležitosti s ostatními sokoly. A také mě potěšilo, že přihlížející to dokázali ocenit.

Dosavadním vyvrcholením sletu bylo asi představení Sokol Gala v O2 areně. Považujete tento formát za nosný i od příštích sletů?

Myslím, že nejlepší odpovědí na tuto otázku je jednak přímo elektrizující  atmosféra, kterou v O2 areně včera publikum vytvořilo, i zájem České televize o tento pořad. Přítomnost živého orchestru na scéně dala tomuto typu programu nový impuls a rozměr a vzhledem k tomu, že se jednalo i o „sokolské“ hudebníky, dokonale potvrdila naši všestrannost!

A na závěr si dovolím jednu osobní otázku – paní starostko, kolik jste toho od soboty naspala?

Ne příliš, ale to nevadí! Energii nyní čerpám z úžasné atmosféry, z krásných setkání, z vřelosti sokolů, které potkávám, z rozhovorů…. Myslím, že energii naakumuluji a vydrží na hodně, hodně dlouho.
Držíme palce a přejeme hodně sil do zbývající části sletu!