Český sport oslaví 100leté výročí, sokolové jsou u toho

/ / AKTUALITY
Také český sport oslaví výročí 100 let založení samostatné republiky, a to projektem Největší momenty českého sportu, který připomene historické okamžiky našeho sportu od roku 1918. Organizátorem projektu je Česká unie sportu, za podpory České televize, Českého olympijského výboru a České obce sokolské.

Základní částí projektu je anketa, ve které veřejnost vybírá slavné sportovní události. Století je rozděleno do dekád, v každé z nich je pak nominováno deset největších momentů desetiletí. “Nechceme prezentovat jednotlivé sportovce, ale situace, které se zaryly do paměti nejen českého národa, ale i ostatních zemí,“ uvedl předseda České unie sportu Miroslav Jansta.

Nominace pro každou dekádu budou oznámeny vždy v pondělí ve vysílání ČT sport v pořadu moderovaném Otakarem Černým a na webu projektu www.momentysportu.cz. Vítězové jednotlivých dekád budou postupně prezentováni na webu projektu.

„Původně jsme chtěli vyhlásit jen jednu událost, to by ale bylo nespravedlivé. Nechceme najít nejlepší výsledek, ale moment, který se skutečně zapsal do historie. V moci to mají i čeští fanoušci, kteří budou hlasovat na našich webových stránkách. Jsem osobně hodně zvědavý, jaký moment obdrží v některých úspěchy nabitých dekádách nejvíce hlasů,“ řekl ředitel programu ČT Sport Jiří Ponikelský

O absolutních vítězích jednotlivých dekád rozhodne v kombinaci s názorem diváků hlasování odborné akademie, složené z předsedů sportovních svazů a spolků, sportovních legend, sportovních novinářů a organizátorů velkých sportovních projektů.

Absolutní vítězové všech dekád budou slavnostně vyhlášeni 28. září v živém vysíláni ČT sport. Na vyhlášení největších momentů naváže na ČT 1 slavnostní galavečer, během kterého se představí největší postavy historie našeho sportu a zároveň aktéři nominovaných sportovních momentů. Pořad budou moderovat Marek Eben, Lucie Výborná, Libor Bouček a Adela Vinczeová (Banášová). Ještě před slavnostním večerem se osobnosti naší sportovní historie zúčastní slavnostního oběd na Pražském hradě, na který je pozval prezident republiky.
„Jsem moc ráda, že tímto projektem ukazujeme pospolitost nejvýznamnějších sportovních organizací. Sokol stál u kořenů českého sportu, což dokazuje, že hned tři nominované okamžiky v první dekádě jsou sokolské,“ uvedla starostka ČOS Hana Moučková.
Hlasování o momentech první dekády 1918 – 1928 začíná v pondělí 9. července a skončí v neděli 15. července v noci. Hlasování o momentech poslední dekády 2009 – 2018 začne v pondělí 10. září a skončí 16. září. Doprovodnou částí ankety budou soutěže na jejím facebookovém profilu @momentysportu, ve kterých mohou účastníci získat cenné sportovní relikvie, jako třeba podepsaný wimbledonský ručník Petry Kvitové, fotbalový míč s podpisem Petra Čecha či reprezentační hokejový dres s podpisy Jaromíra Jágra a Dominika Haška.