“Dobrý život sokola Bendy” – slavnostní předpremiéra v Lucerně

/ / AKTUALITY
Slavnostní předpremiéra filmu režiséra Pavla Jurdy Dobrý život sokola Bendy proběhla ve středu v asi nejznámějším pražském Kině Lucerna. Po předchozím objednání měli na promítání sokolové volný vstup.

Byli jsme svědky slavnostní předpremiéry filmu, který se velmi vhodně hodí do programu všesokolského sletu. Jeho hrdinou je sokol Benda z moravské vesnice Křenovice.  „Pan Benda je pro mě hrdinou každodenního života, krásným příkladem věrného člena staré sokolské gardy a ztělesněním sokolských ideálů,“ řekl producent filmu Roman Franc.

Přestože bratr Benda pracoval celý život jako dělník, pojí ho dávné přátelství s univerzitním profesorem Ishikawou z Tokia, dokáže okouzlit dámy na sokolském plese v Paříži nebo si zaletí zacvičit do newyorské sokolovny. Filmový dokument Pavla Jurdy vypráví především o lidské vytrvalosti a houževnatosti, ale také o světě sokolských ideálů.

„Nejdřív jsem sokoly fotil v Brně a v New Yorku. Jejich svět mě velmi zaujal, tak jsem si řekl, že by to byl zajímavý námět pro film. A pak jsem náhodou zjistil, že kamarád má dědečka, který by byl skvělým hlavním hrdinou. Přijďte se podívat, věřím, že pro každého diváka to bude stejně zajímavé setkání jako pro mě,“ zve Roman Franc na film ty, kteří předpremiéru nestihli.

Tak vy, kteří jste se zatím s bratrem Bendou neseznámili, neváhejte, a pozvěte i vaše příbuzné a známé!