Olympionik Choupenitch popáté vítězem Sokol Cupu v Brně

/ / AKTUALITY
Tradiční mezinárodní šermířský turnaj SOKOL CUP (Tvarůžkův memoriál ve fleretu mužů a Moravanka ve fleretu žen) se nesl opět v přátelském duchu a duchu fair-play. O víkendu 17. a 18. února se na planších v hale SOKOLA BRNO I odehrávala dramatická střetnutí 100 šermířů a šermířek z 16 zemí. Vybojovali celkem 332 utkání. A opět se ukázalo, že SOKOL podporuje známé heslo, že „Brno je město sportu“.

Turnaj je součástí prestižního seriálu U23 Evropské šermířské konfederace (8 turnajů a Mistrovství Evropy letos v Jerevanu – loňský držitel titulu Mistra Evropy do U23 let je náš borec Alexander Choupenitch). Výsledky se započítávají do žebříčku U23 Evropské šermířské konfederace, ale také do národních žebříčků.

Česká obec sokolská zařadila tento turnaj mezi sletové soutěže, které mají poukázat na blížící se XVI. všesokolský slet v Praze vrcholící představením sokolských sportů v O2 aréně při SOKOLU GALA.

Domácí šampión Alexander Choupenitch opět i přes menší zdravotní problémy ustál pozici nasazené jedničky a nenechal nikoho na pochybách, že je stále hladový po vítězství a popáté během sedmi let tento turnaj vyhrál. Reprezentační kolega Jan Krejčík (USK Praha) obsadil šesté místo, když s Kurylovičem prohrál ve čtvrtfinále tím nejtěsnějším rozdílem 14:15. Další domácí naděje Václav Kundera indisponován silnou virózou doslova protrpěl skupiny a po prvním vítězství v eliminaci nad Moldavcem Mindrescu 15:13, narazil na oddílového rivala Alexandra Choupenitche a podlehl mu 6:15. O velké překvapení se postaral ještě kadet Marek Totušek (Sokol Bystřice n.P.), když se probojoval do finálové osmičky, kde v koncovce podlehl Bělorusi Bialiyaevovi 10:15. Celkem startovalo 59 mužů.

Druhý den ve fleretu žen si nejlépe vedla ruská reprezentantka Oksana Martines-Hauregi, která v semifinále jen těsně porazila loňskou vítězku Viktorii Mesteri z Maďarska 15:14! Nejlepší česká šermířka Andrea Bímová z USK Praha obsadila až 18. místo.

Poctou byla pro pořadatelský klub SOKOLA BRNO I nás i přítomnost České televize, která pomáhá zviditelnit a zpopularizovat šerm a SOKOL u české veřejnosti (redaktorka sportu Jana Pokorná). Reportáž bude odvysílána v České televizi v Sokolském zpravodaji 24. února a také ve Sportu v regionech až 1. března kvůli nabitému programu OH.

Letošní novinkou bylo streamování zápasů přes https://www.facebook.com/sermbrno/

již na 2 kamerách a on-line výsledky taktéž na facebookovém profilu či nově vytvořených webových stránkách www.serm-brno.cz , takže v jiných městech či v zahraničí mohli sledovat jednotlivé zápasy.

Sokolské oddíly Brna a Bystřice n.P. mohou být hrdi na to, že české barvy budou hájit jejich členové na nadcházejícím Mistrovství Evropy kadetů a juniorů v ruské SOČI na počátku března.

Fotogalerii z akce najdete zde: http://bit.ly/2EHXJ5V