První den hromadných cvičení nadchl Eden

/ / AKTUALITY
Bouřící stadion v Edenu vyprovodil ve čtvrtek cvičence na závěr večerního programu hromadných skladeb. Po slavnostním zahájení následovala první série hromadných cvičení, včetně vystoupení zahraničních hostů z Dánska. Druhou sérii uvidíte v pátek od 14:00.

Tisíce cvičenců předvedli během krásného letního večera prokomponovaný pořad, který se od svého slavnostního zahájení a přivítání hostů až po poslední tóny česko-slovenské skladby Spolu nesl v duchu oslav stoletého výročí československého státu. Sokolská stráž na koni, symbolická přítomnost T. G. Masaryka i M. R. Štefánika, přinesení sokolských praporů a úvodní proslovy program zahájily. Pak už publikum bouřilo nadšením při provedení všech skladeb, ať už šlo o seniorskou Princeznu republiku nebo dětské skladby V peřině a Cirkus. „O cvičení v Sokole a o vystoupení na sletu je velký zájem. Pro srovnání s posledním sletem mohu uvést, že nejméně obsazená skladba ČOS má letos přes 800 cvičenců, v roce 2012 to bylo 250. Některé skladby mají více cvičenců, než se vejde na plochu stadionu, proto některé skladby mají dvě garnitury účastníků,“ říká náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který má program v Edenu na starosti.

Děti, malí “sokolíci”, svojí bezprostředností a přirozeným nadšením výrazně oživovali a posilovali atmosféru večera. Jejich vystoupení ve skladbě Děti to je věc! si přišel vychutnat i autor hudby, Jaroslav Uhlíř. Velkou pozornost si vysloužilo také vystoupení zahraničních hostů, dánských gymnastek Ollerup Perormance Man. Finální Spolu, kde na ploše vystoupily stovky českých i slovenských cvičenců, zase bylo působivým potvrzením toho, že ani po rozdělení společného státu bratské svazky mezi oběma národy neochladly.