Velké finále v Edenu je tady!

/ / AKTUALITY
Vyvrcholení XVI. všesokolského sletu se nezadržitelně blíží. Už ve čtvrtek ve 21:00 bude slavnostně zahájen program hromadných cvičení na stadionu ve Vršovickém Edenu. Další, scénický odlišný program bude následovat v pátek.

 Po oba dny vyběhne na plochu vršovického stadiónu 15 000 cvičenců, aby provedli každý den 10 sletových skladeb. „Je to posun a důkaz, že o cvičení v Sokole a o vystoupení na sletu je velký zájem. Pro srovnání s posledním sletem mohu uvést, že nejméně obsazená skladba ČOS má letos přes 800 cvičenců, v roce 2012 to bylo 250. Některé skladby mají více cvičenců, než se vejde na plochu stadionu, proto některé skladby mají dvě garnitury účastníků,“ říká náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, který má program v Edenu na starosti.

Sokoly z celé České republiky podpoří na 1 500 cvičenců ze zahraničí. Většina skladeb je připravena sokolským hnutím, včetně jedné skladby česko-slovenské (symbolicky pojmenované Spolu), s jednou skladbou se představí Česká asociace Sport pro všechny a s jednou skladbou vystoupí hosté ze zahraničí. Skladba Spolu má ještě jednu zajímavost – bude předvedena v roce 2019 na světové gymnaestrádě v rakouském Dorbirnu, kde bude reprezentovat Českou a Slovenskou republiku v rámci programu hromadných skladeb. „Bude to také poprvé, kdy budou dva státy prezentovány v rámci jedné hromadné skladby,“ dodává P. Svoboda.

Ve čtvrtek i v pátek slet nabídne dva odlišně komponované programy s různým scénickým pojetím a za rozdílných světelných podmínek.  Ve čtvrtek bude použito scénického osvětlení, o den později bude za denního světla na řadě další série 10 skladeb včetně těch pro nejnižší věkové kategorie. Páteční program vyvrcholí slavnostním zakončením všesokolského sletu, při kterém se na ploše sejdou cvičenci ze všech sletových skladeb.

„Každý z obou dnů hromadných cvičení je originální svým programem, scénickým provedením, atmosférou. Rozhodně neprohloupí ten, kdo se přijde podívat ve čtvrtek i v pátek,“ uzavírá pozvánku do Edenu Petr Svoboda.

 

I. program hromadných vystoupení (5. 7. v 21:00)

 Slavnostní zahájení

Princezna republika (senioři)

V peřině (mladší žákyně)

ČASPV (gymnastická koedukovaná skladba)

Dánsko (dorost)

Děti, to je věc! (mladší žactvo)

Cirkus (starší žactvo)

Ženobraní (ženy)

Borci (dorostenci a muži)

Siluety (dorostenky a ženy)

Spolu (dorost, muži, ženy)

 

II. program hromadných vystoupení (6. 7. v 14:00)

Spolu (dorost, muži, ženy)

Noty (předškolní děti)

Cirkus (starší žactvo)

Cesta (ženy)

Méďové (rodiče a děti)

Děti, to je věc! (mladší žactvo)

Ženobraní (ženy)

Borci (dorostenci a muži)

Siluety (dorostenky a ženy)

Princezna republika (senioři)

Slavnostní zakončení